Stříbrná mince 200 Kč 2023 Jan Blažej Santini-Aichel stand

Neohodnoceno

nominální hodnota: 200 Kč
 ryzost: Ag 925 
váha: 13 g
průměr: 31 mm
balení: kapsle, certifikát
 
ilustrativní foto
 
550 Kč
Skladem (4 ks)

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je ražena v kvalitě standard,připomíná 300. výročí úmrtí architekta Jana Blažeje Santini-Aichela.

Po skončení třicetileté války se Evropa vzpamatovávala z těžko představitelných útrap. Válečné hrůzy se nevyhnuly ani českým zemím, kde bylo potřeba zrekonstruovat celou řadu staveb – například pobořené kláštery. V 18. století sice kvetlo baroko, ale někteří církevní představitelé si přáli, aby si jejich starobylá panství zachovala gotickou tvář, jež odrážela dlouhou historii. Jiné kláštery měly pro změnu omezené zdroje a kompletní přestavbu si nemohly dovolit. Tehdy se zrodil jedinečný český styl, který v sobě kombinoval novou barokní dynamiku se starými výrazovými prostředky gotiky. Tvůrcem takzvané barokní gotiky se stal český architekt italského původu Jan Blažej Santini-Aichel. Narodil se roku 1677 s tělesnou vadou a zemřel o pouhých 46 let později – v roce 1723 –, ale zanechal po sobě nezměrné umělecké bohatství. Navrhl téměř stovku sakrálních, palácových i hospodářských staveb – od zámků přes klášterní areály po hostince. Při práci geniálně propojoval znalosti matematiky, geometrie, numerologie a křesťanské symboliky.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Vladimíra Oppla. Odborná komise ocenila propracované a harmonické ztvárnění nejznámějších Santiniho staveb – kostela Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci na averzní straně a kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře na reverzu mince.

Všechny české mince – pamětní i oběžné – vznikají v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Kód Kód: 4191
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: