ZM 5000 Kč Město Mikulov - BK

Neohodnoceno

ZM 5000 Kč Město Mikulov - BK

 

 

 

30 000 Kč
Skladem (1 ks)

ZM 5000 Kč Město Mikulov - BK

ČR

Materiál: Au 9999, váha: 15,55 g, etue, certifikát ČNB 

Rok: 2022

 

Pětiletý cyklus České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, představuje svou třetí emisi. Zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč vyražená v kvalitě standard připomíná krásy Mikulova.

Jihomoravský Mikulov,
který byl roku 1982 prohlášen městskou památkovou rezervací, tvoří mimořádně hodnotný a rozsáhlý soubor historických staveb. Kotlinu obklopenou vinicemi a bílými vápencovými kopci lemují tři dominanty – Zámecký vrch s barokním zámkem, Kozí vrch s gotickou obrannou věží a Svatý kopeček s barokní kaplí svatého Šebestiána. Mikulovské náměstí a přilehlé ulice jsou lemovány patrovými měšťanskými domy se zdobnými fasádami a dochovalo se zde také několik budov židovské čtvrti. Podobu města, které trpělo častými požáry, nejvíce ovlivnil František z Dietrichsteina – kníže, kardinál a olomoucký biskup, který v 17. století systematicky přetvářel Mikulov po stránce stavební, hospodářské a kulturní. Díky němu se provinční městečko proměnilo v dočasné centrum Moravy a získalo renesanční italskou tvář.

Vítězem výtvarné soutěže České národní banky se stal akademický sochař Zbyněk Fojtů. Na reverzní stranu mince umístil propracovanou koláž dominant mikulovského náměstí, kterými jsou Dietrichsteinská hrobka, Horní synagoga a výrazný sgrafitový měšťanský dům U rytířů s nárožním čtyřbokým arkýřem.Averzní strana předkládá mikulovský zámek a sochu Pomony, která je součástí středověké kašny na náměstí.

Kód Kód: NZ-XXZ
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Zlaté mince ČR

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: