Zlatá mince 5000 Kč 2024 Olomouc bk

Neohodnoceno
Novinka
zm olomouc

ryzost: Au 999,9
váha: 15,55 g
průměr: 28 mm
balení:Červená plastová etue s logem ČNB, kapsle, certifikát
 
 
ilustrativní foto
 
34 500 Kč
Skladem (1 ks)

Na sedmé zlaté minci s nominální hodnotou 5000 Kč z pětiletého cyklu České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, se představují krásy Olomouce. 

Olomouc je prodchnutá historií. Sídlili zde pravěcí lidé, Keltové, Germáni i Římané, kteří si zde zřídili nejseverněji položený tábor ve střední Evropě. Legenda praví, že moravské město založil sám Julius Caesar. Ve středověku sem pak přišli Slované, kteří zde vybudovali nejstarší hradiště na území České republiky. V osidlování oblasti pokračovali velkomoravští Mojmírovci a po nich Přemyslovci. Slavná česká dynastie v Olomouci vybudovala hrad a nakonec zde – po zavraždění Václava III. – vymřela po meči. Až do třicetileté války šlo o hlavní a největší moravské město, čemuž odpovídala velkolepá architektura kostelů, církevních i světských paláců, univerzitních budov, radnice či tří až čtyřpatrových měšťanských domůna hlavních náměstích a ulicích. Centrum úrodného regionu Hané mělo hospodářský, správní, vzdělanostní a církevní, ale také vojenský význam. V 18. století bylo město přebudováno na pevnost a roku 1971 se opevněná část Olomouce, která byla uzavřena hradbami a přístupná jen městskými branami, stala městskou památkovou rezervací. Jde o nejrozsáhlejší historický městský útvar na Moravě.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Odbornou komisi oslovila nápaditá koláž historických olomouckých staveb. Na reverzní straně najdete půdorys a věž gotického kostela svatého Mořice a barokní sloup Nejsvětější Trojice, který je památkou UNESCO. Averzní strana je pak věnována olomouckému orloji. Kompozici dotvářejí heraldická zvířata České republiky.

 

Kód Kód: 4963
Kategorie: Zlaté mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: