Stříbrná medaile 10 oz Jablonec nad Nisou a 30 let české měny stand

Neohodnoceno

 
 
autor averzu: Petra Brodská, DiS.
autor reverzu: David Špryňar
číslovaná emise: Ano
ryzost: Ag 999 
váha: 311 g
průměr: 75 mm
balení: černá papírová etue, certifikát, kapsle
 
ilustrativní foto
12 490 Kč
Skladem (1 ks)

Česká mincovna z Jablonce nad Nisou vznikla v roce 1993. Její 30. výročí připomíná mimořádná pamětní medaile vyražená z deseti trojských uncí ryzího stříbra, kterou zdobí barevný smalt.

Když se v roce 1993 Československo rozpadlo na dva samostatné státy, na území nově vzniklé České republiky nebyla žádná mincovna. Česká národní banka začala hledat náhradu, a protože neměla v úmyslu budovat státní podnik, vypsala veřejný tendr. Jeho vítězem se stala společnost Bižuterie z Jablonce nad Nisou, která mohla nabídnout bohaté zkušenosti v oblasti kovovýroby. Nová divize Bižuterie jménem Česká mincovna byla slavnostně otevřena 1. července 1993. Práci České mincovny od té doby oceňuje nejen Česká národní banka, ale celá Česká republika. Mincíři v Jablonci nad Nisou dosud vyrazili přes 3 miliardy mincí.Pro centrální banku státu vyrábějí veškeré kovové oběživo, které Čechům cinká v kapsách, tj. 1, 2, 5, 10, 20 a 50Kč mince, ale také všechny pamětní mince ze zlata a stříbra. Vyrobili mimo jiné také zlatou minci s hmotností 130 kilogramů a nominální hodnotou 100 milionů Kč, která se stala největší frézovanou mincí na světě. Své postavení však Česká mincovna nezískává automaticky – již 30 let se o mincovní zakázky s úspěchem uchází ve výběrových řízeních. Vedle výroby pro potřebu státu každoročně připravuje i vlastní emisní plán, který obsahuje desítky titulů. Snoubí se v nich špičkové umělecké a řemeslné zpracování, přísně omezený emisní náklad a přednosti drahých kovů. V jejich reliéfech se ukrývá řada emocí i tisíc let lásky k řemeslu…

Averzní straně medaile, která je věnována Jablonci nad Nisou, vévodí Nová radnice. Monumentální funkcionalistickou budovu postavenou ve 30. letech 20. století vyobrazila medailérka Irena Hradecká, DiS.Kompozici averzu dotváří pohled na město z ptačí perspektivy. „Jsou tam takové detaily jako střechy domů i s komíny nebo tobogán u městského bazénu, pokud se někdo pozorně podívá,“ říká medailér Jakub Matouš, DiS. Vodní plocha jablonecké přehradní nádrže Mšeno je spolu s hlavními pozemními komunikacemi vyplněna barevným smaltem. Reverzní strana pamětní medaile je pak věnována České mincovně. „Pracoval jsem s motivy českých oběžných mincí. Zobrazil jsem je vždy z té strany, na které se nachází nominální hodnota – s výjimkou padesátikoruny jde tudíž o rubové strany. Zbylou plochu jsem vyplnil jednotlivými letopočty existence České mincovny od roku 1993 do roku 2023,“ říká student jablonecké medailérské školy David Špryňar.

Vedle smaltu se může pamětní medaile České mincovny pochlubit ještě patinou a limitovaným nákladem, který čítá pouhých 300 kusů. Každý exemplář je ručně číslovaný na hraně.

Kód Kód: 4179
Kategorie: Medaile

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: