Zlatý dukát Pražské jezulátko proof

Neohodnoceno

Materiál: Au 986 / 1000

Váha: 3,49 g

Průměr: 20 mm

Autor: Eva Prousková, DiS.

Balení: černá kožená etue, kapsle, certifikát

 

Ilustrativní foto

 

9 790 Kč
Skladem (1 ks)

Pražské Jezulátko, které lidé z celého světa prosí o pomoc, uzdravení a mír, se stalo motivem zlatého dukátu České mincovny.

Je zázračná moc Pražského Jezulátka skutečná? To by vám pověděli mnozí věřící, kteří se k němu opakovaně vracejí, aby poděkovali za projevenou přízeň. Místo, kde si lze vyprosit zázraky, leží nedaleko od Malostranského náměstí. V nadpřirozenou moc sošky božského děťátka lidé věří už od dob třicetileté války, kdy ji kostelu Panny Marie Vítězné věnovala Polyxena z Lobkovic. Šlechtična dostala Jezulátko jako svatební dar od své matky pocházející ze Španělska a ta jej dostala zase od své matky, když se odjížděla provdat do dalekých Čech. Lidé si záhy začali všímat, že se Malé Straně vyhýbají problémy, a usoudili, že před morem a Švédy je zachránilo právě Jezulátko. Sláva sošky, která léčí chromé a prosebníkům plní přání, se pak rozšířila do všech koutů planety. Přestože leckdy ani netuší, kde Praha leží, modlí se k Pražskému Jezulátku Španělé, Italové, Irové či Latinoameričané. Například v Indii se bohoslužeb zasvěcených Jezulátku účastní na třicet tisíc lidí…

Zlatý dukát je dílem medailérky Evy Prouskové, DiS. Averzní strana předkládá sošku oblečenou do propracovaných šatů. Žehnající děťátko je obklopeno pražskými věžemi a česko‑latinským opisem PRAŽSKÉ JEZULÁTKO – JESULUS PRAGENSIS. Reverzní strana pak nese dva královské atributy Pražského Jezulátka – korunu a jablko. Kompozici reverzu dotváří ještě mušle a perly – motivy převzaté z koruny, která byla darem pro Jezulátko od papeže Benedikta XVI.

Zlatý dukát představuje především atraktivní a hodnotný dárek pro významné příležitosti. Jeho nedílnou součástí je unikátní certifikát, který je pokryt vrstvou zlata.

Kód Kód: 3640
Kategorie: Medaile