Zlatá mince Obrněná technika - KV-1 proof

Neohodnoceno

Materiál: Au 999,9

Váha: 3,11 g

Průměr: 16 mm

Provedení: proof

Emisní náklad: 250 ks

7 990 Kč
Skladem (1 ks)

Obrněná technika 2023

Na šesté zlaté minci České mincovny z cyklu Obrněná technika se objevuje sovětský tank KV-1, který sloužil za druhé světové války.

Ve 30. letech 20. století se Sověti zaměřili na vývoj těžkých tanků, které sloužily k vytváření průlomů v nepřátelské obraně. Neohrabaná vícevěžová monstra se však ukázala být slepou vývojovou uličkou. Konstruktéři proto dostali za úkol navrhnout konvenčnější tank, který nebude tak mohutný, ale zároveň si zachová impozantní pancéřování. První exempláře nového typu byly odeslány do Finska, kde s úspěchem prodělaly křest ohněm v zimní válce. Těžký tank, který byl přijat do výzbroje pod označením KV-1, vstoupil do sériové výroby a poté, co Třetí říše zaútočila na Sovětský svaz, připravil nacistům nepříjemné překvapení. V prvních měsících války totiž neměl na bojišti konkurenta. Jeho pancíř byl takřka neprůstřelný. Byly zdokumentovány případy, kdy osamocený sovětský stroj zničil několik nepřátelských tanků, byl mnohokrát zasažen, a přesto zůstal bojeschopný. Nesporné kvality tanku KV-1 však byly neutralizovány nedostatečným výcvikem tankistů, kteří se pouštěli do nebezpečného boje zblízka, namísto aby nepřítele ničili střelbou z bezpečné vzdálenosti. S tím, jak Třetí říše vyvíjela stále silnější zbraně, navíc sovětští obři rychle ztratili svou nezranitelnost, a tak uvolnili cestu všestrannějším středním tankům.

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá dvě vyobrazení sovětského tanku – tříčtvrteční pohled doprovází boční silueta. Kompozici dotváří opis KV‑1 a detail tankového pásu. Pásy najdete také na averzní straně mince, která je společná celé tankistické sérii. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Kód Kód: 3222
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Mince