Sada oběžných mincí 2022 Česká republika stand

2 hodnocení

Sada oběžných mincí 2022 Česká republika stand

 

 

2 100 Kč
Vyprodáno

Ročníková sada oběžných mincí České republiky

Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou pravidelně vydává ucelenou sadu českých oběžných mincí, které jsou doplněny pamětním žetonem a uloženy do elegantního balení s motivy České republiky. Ani rok 2022 není výjimkou.

S kovovými platidly přicházíte do styku téměř každý den, ale zamysleli jste se někdy nad tím, co vlastně vyobrazuje jejich reliéf? Korunová mince nese Svatováclavskou korunu a dvoukoruna předkládá gombík – tedy ozdobný šperk z časů Velkomoravské říše. Mince s vyššími nominálními hodnotami pak patří architektuře České republiky. Pětikoruna připomíná legendární Karlův most přes řeku Vltavu. Desetikoruna patří Petrovu – tedy panoramatu brněnské katedrály svatého Petra a Pavla. Dvacetikoruna je věnována pomníku svatého Václava z pražského Václavského náměstí. Padesátikoruna, která byla v roce 1993 vyhlášena nejkrásnější oběžnou mincí světa, nese seskupení Karlova mostu, Národního divadla, kostela sv. Mikuláše a Pražského hradu s katedrálou sv. Víta – čili jedinečných staveb charakteristických pro naše hlavní město.

V sadě najdete šest oběžných mincí, které byly vyrobeny šetrnějším způsobem než peníze, jež se dostávají do oběhu. Na každé minci je vyražen letopočet 2022. Reliéf doprovodného pamětního žetonu, který je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá charakteristickou českou architekturu. Na averzní straně najdete památky UNESCO – holešovický dům, třebíčskou baziliku a telčský dům – a na reverzní straně astronomický ciferník Staroměstského orloje. Kompozici dotváří typická česká flóra v podobě lípy a chmele.

Balení sady má podobu česko-anglického leporela plného fotografií a zajímavostí o pamětihodnostech České republiky.

 
Kód Kód: 2296
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Sady mincí ČR
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: