Stříbrná mince Na kolech JAWA 50/550 proof

Neohodnoceno

Nominální hodnota: 2 NZD
Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Ryzost: Ag 999 / 1000
Váha: 31,1 g
Průměr: 37 mm
Balení: blistr, kapsle
Ilustrativní foto
3 500 Kč
Skladem (1 ks)

Patnáctá stříbrná mince České mincovny z cyklu Na kolech vzdává hold motocyklu JAWA 50/550 Pionýr, který se stal ikonou a získal si srdce generací motoristů.

Na konci 30. let 20. století na domácím trhu s motocykly zcela dominovala společnost JAWA. Do řad věrných zákazníků jí zbývalo získat už jen mládež. Osoby starší čtrnácti let bez řidičského průkazu mohly podle tehdejšího československého zákona řídit jednostopá motorová vozidla vybavená pedály k pohonu zadního kola, jejichž motor měl objem nanejvýš 100 cm3. V souladu s touto definicí vznikl populární motocykl JAWA 100 Robot, který si oblíbili nejen mladí motoristé, ale také ti, kteří si netroufli na větší a silnější stroj. Ve snahách o výrobu jednoduchého dopravního prostředku, který by byl dostupný širokým vrstvám zájemců, JAWA pokračovala i v 50. letech, ale nově vznikající moped byl nakonec přepracován na malý motocykl s obvyklou nožní spouštěcí pákou. Po změně zákonů se totiž motokola nově posuzovala podle výkonu a maximální rychlosti, a pedály tudíž pozbyly významu. Výroba malého nekapotovaného motocyklu lehké konstrukce JAWA 50/550 Pionýr byla zahájena v červenci 1955. Koncepce a konstrukce tohoto stroje ve své kategorii daleko předběhla konkurenci. S hmotností 54 kg dosahoval maximální rychlosti 45 km/h. Tvarové řešení jednomístného sedadla bylo natolik prominentní, že Pionýr rychle získal výstižnou přezdívku Pařez. Do ukončení výroby v létě roku 1958 bylo zkonstruováno celkem 106 111 kusů Pařezů, jejichž nástupcem se stal model JAWA 50/555, který disponoval výkonnějším motorem. Nový Pionýr se na první pohled odlišoval protaženou kapotáží zadního kola, která za sedadlem vytvářela nosič zavazadel, a zcela tak měnila charakteristickou siluetu motocyklu. Výroba Pionýrů pokračovala, ale Pařez zůstal jenom jeden…

Reverzní straně mince, která je dílem medailéra MgA. Martina Daška, vévodí vyobrazení motocyklu JAWA 50/550. Doplňkovým motivem reliéfu je rozeta s řetězem, která pohání zadní kolo. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2022. V návaznosti na název sběratelského cyklu je obvod averzu tvořen výsečemi kol různých dopravních prostředků.

Nedílnou součástí mince je výpravné balení v podobě leporela, které obsahuje doprovodný text a dobové fotografie.

 

Kód Kód: 3727
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: