Stříbrná 5oz mince Fenomén Nikola Tesla stand

Neohodnoceno

 

Nominální hodnota: 10 NZD

Autor: Asamat Baltaev, DiS.

Ryzost: Ag 999 

Váha: 155,5 g

Průměr: 65 mm

Balení: černá papírová etue, certifikát

 

ilustrativní foto

8 000 Kč
Skladem (1 ks)

Pamětní mince České mincovny, která byla vyražena z pěti trojských uncí ryzího stříbra, připomíná vztah Nikoly Tesly k Československu.

Nikola Tesla – vizionář, který stanul na počátku skutečné elektrifikace světa – byl srbského původu. Narodil se roku 1856 ve vesnici Smiljan, která byla součástí tehdejšího Rakouského císařství a v současnosti se nachází v Chorvatsku. Působil v různých koutech Evropy a nakonec se usadil ve Spojených státech amerických. Dnes bývá multikulturně označován za amerického fyzika srbochorvatského původu – takový je zkrátka osud génia, kterého si každý rád přivlastní… Není bez zajímavosti, že část jeho života byla spojena i s naší zemí. V roce 1880 studoval na Karlově univerzitě, ale dokončil jenom jeden semestr. V letech 1936 a 1937 pak pobýval v Československu. Prezident Edvard Beneš mu udělil Řád Bílého lva a od Českého vysokého učení technického získal čestný doktorát. „Račte sděliti s obcí pražskou mé upřímné díky za její laskavé a cenné poselství. Mám milé vzpomínky na Vaše krásné město, a inspirace, které se mně tam dostalo, právě nyní mně napomáhá při mé práci. Veliké pocty, jež se mi tam prokazovaly, jsou mnou velmi vysoce ceněny, a doufám, že se ukáži býti jich hoden. Můj obdiv pro skvělý lid Československa, nositele pochodně vzdělanosti, nemůže býti vyjádřen slovy. Projevuji nejvřelejší přání pro jeho stálý zdar,“ nechal se slyšet vynálezce. V roce 1946, tři roky po smrti, se mu v Československu dostalo další pocty – byl po něm pojmenován národní podnik Tesla, který proslul produkcí elektrotechnických výrobků…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., věnoval reverzní stranu mince portrétu Nikoly Tesly v pokročilém věku. Zbývající plocha reverzu je vyplněna blesky, do kterých je zakomponován odznak Řádu Bílého lva spolu se siluetou Pražského hradu. Averzní strana je pak věnována Teslově věži, z jejíž kupole srší elektrické výboje. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, averzní strana nese ještě jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2023.

Kód Kód: 3593
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: