Stříbrná medaile Kult osobnosti - F. D. Roosevelt proof

Neohodnoceno

autor: ak. soch. Jiří Dostál
ryzost: Ag 999 
váha: 31,1 g
průměr: 37 mm
balení: šedý papírový box, kapsle
 
ilustrativní foto
1 990 Kč
Skladem (1 ks)

Na sedmé stříbrné medaili České mincovny z cyklu s názvem Kult osobnosti se objevuje obdivovaná postava F. D. Roosevelta.

Dynastie Rooseveltů dala Spojeným státům americkým hned dva prominentní prezidenty. Prvním byl Theodore Roosevelt, druhým jeho vzdálený bratranec Franklin Delano Roosevelt, který se stal hlavou státu v nejtěžších letech 20. století… V politickém světě není možné dát najevo slabost, a když „FDR“ v důsledku obrny ochrnul od pasu dolů, zdálo by se, že slibně rozjetá kariéra mladého služebníka lidu skončila. Opak byl pravdou – jeho vůle byla nezlomná, a když byl zvolen guvernérem státu New York, bral to jako vítězství nad krutostí osudu. Jeho popularita rostla, rychle se stal nejznámější osobností demokratické strany a nakonec byl zvolen 32. prezidentem USA. Na inauguraci nedorazil v kolečkovém křesle, ale stál na vlastních nohách. Stejně tak chtěl postavit na nohy Spojené státy sužované velkou hospodářskou krizí. Soucítil se všemi slabými a zlomenými lidmi – zejména dělníky a farmáři, které chtěl vysvobodit z nouze. Proto představil odvážný plán s názvem „New Deal“ neboli „Nový úděl“ – soubor bezprecedentních sociálních a ekonomických reforem, které zahrnovaly státní zásahy do hospodářství, kontrolu finančního a bankovního sektoru či plánovité řízení průmyslu a zemědělství. Amerika se úspěšně vzmáhala, ale nad zbytkem světa se stahovala mračna druhé světové války. Na začátku konfliktu Američané vyhlásili neutralitu, ale Roosevelt dal jasně najevo, na čí straně stojí. Vydatně podporoval Velkou Británii, Sovětský svaz, Čínu a další státy, kterým v rámci „Zákona o půjčce a pronájmu“ poskytoval nekonečný proud zbraní a vybavení. Mamutí americký průmysl se stal „zbrojnicí demokracie“, a když se Spojené státy konečně zapojily do boje, Roosevelt jim zajistil vedoucí roli ve spojenecké koalici s Velkou Británií a SSSR i vůdčí úlohu v poválečném uspořádání planety. Finálního triumfu se však nedožil. Nejdéle vládnoucí prezident v dějinách USA a zároveň jediný americký prezident, který byl do úřadu zvolen čtyřikrát za sebou, podlehl mrtvici – pouhý měsíc před porážkou Třetí říše…

Averzní strana medaile, která je dílem akademického sochaře Jiřího Dostála, předkládá charakteristický portrét F. D. Roosevelta doplněný jeho jménem a životními daty. „Reverzní strana je tvořena volným vyjádřením vlající americké vlajky, jejíž čtyři vlny připomínají Rooseveltovo čtyřnásobné zvolení prezidentem USA v letech 1932, 1936, 1940 a 1944,“ vysvětluje autor.

Nedílnou součástí emise je speciální příloha, která nabízí objektivní pohled na F. D. Roosevelta očima historika Pavla Kosatíka.

Kód Kód: 4182
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: