Stříbrná mince 200 Kč 2023 Josef Karel Matocha jmenován arcibiskupem olomouckým stand

Neohodnoceno

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je ražena v kvalitě standard,vychází u příležitosti 75. výročí jmenování Josefa Karla Matochy olomouckým arcibiskupem.

Josef Matocha dosáhl vrcholu své kariéry na jaře roku 1948, kdy ho papež jmenoval olomouckým arcibiskupem. Ihned se pustil do horlivé práce, ale věděl, že boj s komunistickou ideologií, která před nedávnem ovládla Československo a která nenáviděla náboženství, bude nerovný. Kázal a promlouval i několikrát denně, navštěvoval školy i závody a svým zápalem udivoval každého, kdo ho znal jako profesora nezáživné filozofie. Pak ale přišly Velikonoce roku 1950. Režim zatkl arcibiskupovy nejbližší spolupracovníky a odsoudil je k mnohaletým trestům. Sám Josef Matocha před soudem nestanul, ale přesto se stal vězněm ve svém vlastním sídle – pod nepřetržitým dozorem Státní bezpečnosti. Jeho svět se smrskl na přijímací salon, kancelář a ložnici. Telefon, noviny, knihy, korespondence, návštěvy – to vše mu bylo zapovězeno. StB mu neumožnila ani účast na pohřbu jeho vlastní sestry. Navzdory psychickému teroru se však nestal loutkou komunistů – odmítal rezignovat a jmenovat režimem vybrané kanovníky. Nepřestával hájit svou víru a nakonec zaplatil cenu nejvyšší. Roku 1961, po jedenácti letech izolace, zemřel na infarkt, jelikož mu StB odmítala poskytnout lékařskou péči…

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailérky Mgr. Marie Šeborové. Reverzní strana patří věrnému portrétu Josefa Matochy doplněnému znakem Arcibiskupství olomouckého. Averzní strana pak předkládá nápaditou kompozici, které vévodí symboly mučednictví v podobě kříže a trnové koruny.

500 Kč
Skladem (2 ks)

Nominál: 200 Kč

Ročník: 2023

Země: ČR

Materiál: Stříbro 

Ryzost: Ag 925

Váha: 13 g

Poznámka: kapsle, certifikát 

Kód Kód: 3180
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: