Stříbrná mince 200 Kč 2023 Max Švabinský stand

Neohodnoceno

nominální hodnota: 200 Kč
ryzost: Ag 925 / 1000
váha: 13 g
průměr: 31 mm
balení: kapsle, certifikát
 

ilustrativní foto

500 Kč
Skladem (1 ks)

Stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč, která je ražena v kvalitě standard, vychází u příležitosti 150. výročí narození Maxe Švabinského.

Max Švabinský byl živelným vyznavačem všech krás světa – kouzla přírody i půvabu žen, které ho po celý život obklopovaly a inspirovaly. Jeho dílo bylo rozsáhlé a všestranné. Vedle olejomalby a perokresby se věnoval i litografii, dřevorytu či vitrážím. Proslavily ho portréty, krajinomalby a erotické motivy. V užité grafice vytvořil četné návrhy poštovních známek, bankovek, knižních obálek a plakátů. Jeho oddanost práci byla příkladná. Například na monumentální malbě s názvem Žně pracoval celých třináct let. Vrcholem jeho tvorby se pak staly podobizny českých velikánů – Palackého, Dvořáka, Nerudy, Wolkera, Alše, Šaldy, Náprstka, … Díky své píli, zručnosti a preciznosti se Švabinský zařadil k nejvýznamnějším českým umělcům 20. století a velkou měrou se zasloužil o zviditelnění našeho výtvarného umění v celé Evropě.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailéra MgA. Josefa Oplištila. Reverzní strana patří věrnému portrétu Maxe Švabinského. Averzní strana pak předkládá dokonalou reliéfní rekonstrukci nejznámějšího Švabinského obrazu s názvem Chudý kraj.

Všechny české mince – pamětní i oběžné – razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Kód Kód: 3781
Kategorie: Stříbrné mince

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: