ZM 5000 Kč Město Kroměříž - BK

Neohodnoceno

ZM 5000 Kč Město Kroměříž - BK

 

 

 

25 500 Kč
Vyprodáno

ZM 5000 Kč Město Kroměříž - BK

ČR

Materiál: Au 9999, váha: 15,55 g, etue, certifikát ČNB 

Rok: 2023

 

Pětiletý cyklus České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, představuje svou pátou emisi. Zlatá mince s nominální hodnotou 5000 Kč vyražená v kvalitě standard připomíná krásy Kroměříže.

Dějiny moravské Kroměříže jsou od samého počátku ve 12. století spjaty s církví. Olomoučtí biskupové a arcibiskupové měli na zdejším zámku své letní sídlo a v centru vyrostla řada unikátních sakrálních staveb, jejichž věže tvoří dominanty města. Zatímco kostely svatého Jana Křtitele a Nanebevzetí Panny Mariepatří k nejkrásnějším barokním chrámům na Moravě, kostel svatého Mořice je jednou z největších a nejvýznamnějších gotických památek na celém našem území. Historické jádro Kroměříže bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací v roce 1978. O rovných dvacet let později se kroměřížský arcibiskupský zámek zapsal na Seznam světového dědictví UNESCO. Tento barokní palác je obklopen dechberoucími zahradami. Romantickou Podzámeckou zahradu, která má podobu anglického parku, dotváří síť vodních děl i unikátní kolekce vzácných stromů. Barokní Květná zahrada, kterou pro změnu inspirovaly francouzské zahrady ve Versailles, se může pochlubit kolonádou, kašnami, labyrinty a centrálním pavilonem ve tvaru rotundy.

Ve výtvarné soutěži České národní banky zvítězil návrh medailérky Karolíny Kučerové. Odbornou komisi oslovila nápaditá koláž historických kroměřížských staveb na reverzní straně mince, která se skládá z kostela Nanebevzetí Panny Marie, kostela svatého Mořice, arcibiskupského zámku a Květné zahrady. Komise ocenila také averzní stranu, která předkládá heraldická zvířata České republiky zakomponovaná mezi sloupy kolonády v Květné zahradě.

Kód Kód: NZ-XXZ5
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Zlaté mince ČR
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: