ZM 5000 Kč Město Litoměřice - BK

Neohodnoceno

ZM 5000 Kč Město Litoměřice - BK

 

 

 

27 000 Kč
Skladem (1 ks)

ZM 5000 Kč Město Litoměřice - BK

ČR

Materiál: Au 9999, váha: 15,55 g, etue, certifikát ČNB 

Rok: 2022

 

Na čtvrté zlaté minci z pětiletého cyklu České národní banky, který je věnovaný městským památkovým rezervacím České republiky, se představují krásy Litoměřic. Ražba s nominální hodnotou 5000 Kč je vyvedena v kvalitě standard.

Litoměřice, které leží v úrodném kraji na soutoku Labe a Ohře, patří k nejstarším a nejvýznamnějším českým městům založeným dynastií Přemyslovců. Historické jádro Litoměřic se stalo městskou památkovou rezervací roku 1978, ale ochrana místního stavebně-historického dědictví sahá mnohem hlouběji do minulosti. Díky tomu se zde zachovalo množství cenných objektů z různých epoch našich dějin. Městské opevnění, několik soch, řada sakrálních staveb a obytných budov – to vše bylo ovlivněno gotikou, renesancí a barokem, husitstvím i pobělohorskou dobou temna. Například pozdně gotický dům s renesanční přestavbou, který je známý jako Dům pod Bání či Dům Kalich, svou podobou připomíná nejen přijímání podobojí, ale také místní vinařskou tradici…

Vítězkou výtvarné soutěže České národní banky se stala medailérka Lenka Nebeská, DiS. Na reverzní stranu mince umístila koláž litoměřické architektury, která se skládá ze staré radnice, kostela Všech svatých a dalších historických staveb v čele s domem u Kalicha. Zdobené štíty litoměřických domů najdete i na averzní straně mince.

Kód Kód: NZ-XXZ3
Jméno značky: Česká mincovna
Kategorie: Zlaté mince ČR

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: