Zlatá mince Hrad Devín SK proof

Neohodnoceno

Nominální hodnota: 2 NZD

Autor:MgA. Tereza Eisnerová

Ryzost: Au 999,9

Váha: 0,5 g

Průměr: 11 mm

 

ilustrativní foto

1 750 Kč
Skladem (1 ks)

Další zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice se slovenským motivem připomíná hrad Devín.

Poblíž Bratislavy se nad soutokem řek Dunaje a Moravy tyčí skála, která střeží křižovatku obchodních cest mezi západem a východem i jihem a severem. Historie tohoto strategického místa je nesmírně bohatá a najdeme v ní stopy všech možných kultur. Po pravěkých lidech se zde dochovalo pohřebiště, po Keltech zůstaly pozůstatky oppida a památkou na staré Římany je masivní kamenná stavba, která svým půdorysem připomíná antickou hrobku. Slované na skále vybudovali hradiště, které zažilo rozmach i pád Velké Moravy a poté se stalo významným opěrným bodem Uherského království. Z malé pohraniční pevnosti jménem Devín se s postupem času stal gotický hrad a poté renesanční a barokní palác. Devín byl mnohokrát dobyt, ale vždy byl znovu opraven a posílen. Jeho osud zpečetili až Napoleonovi granátníci, kteří ho na začátku 19. století vyhodili do povětří. Od té doby je hrad velkolepou zříceninou, jak dokládá litografická pohlednice z konce 19. století, která posloužila jako předloha balení mince…

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky MgA. Terezy Eisnerové, předkládá letecký pohled na zříceninu doplněný opisem DEVÍN. Protože mince České mincovny vychází v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – státní znak, nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD), a rok vydání 2023.

Kód Kód: 3581
Kategorie: Zlaté mince svět

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: